Nowoczesne zarządzanie energią w Data Center

W dzisiejszych czasach środowiska IT są zmuszone działać bez przestojów. Zaawansowane systemy, wysokodostępne aplikacje czy rozwiązania chmurowe będą funkcjonować tylko wtedy, gdy będą oparte na nowoczesnym sprzęcie i oprogramowaniu, a więc i rozwiniętych technologicznie centrach danych. Nawet najlepsze systemy nie będą działać, gdy nie będą miały odpowiedniego zasilania. Niestety problemem często okazuje się niezwykle wysokie zużycie energii w data center, a także wydajność zużycia energii. W kontekście nowoczesnego zarządzania energią w data center coraz częściej słyszy się o inteligentnych listwach zasilających – IPDU.

Zużycie energii w data center – dlaczego bywa problematyczne?

Procesy cyfryzacji postępują dziś z ogromną szybkością. Ilość danych dynamicznie rośnie i przetwarzanie ich w dużej mierze uzależnione jest od tego, jak wydajnie pracują centra danych. Obiekty typu data center muszą być elastyczne, aby było możliwe zapewnienie przyszłego zapotrzebowania na moc obliczeniową, muszą też być w pełni bezpieczne, oparte na sprawdzonych rozwiązaniach popartych międzynarodowymi certyfikatami. Istotna jest wysoka wydajność infrastruktury informatycznej, która obejmuje m.in. wydajność zużycia energii. Współczesne planowanie i budowa centrów danych niesie za sobą wiele wyzwań w tej dziedzinie. Największe to:

  • zapewnienie odpowiedniego zasilania szaf rack,
  • wydajność zużycia energii centrum danych,
  • utrzymanie emisji CO2 na akceptowalnym poziomie,
  • koszty energii,
  • obciążenie UPS.

Aby spełnić dwa wymagania konieczne, by sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na moce obliczeniowe – standaryzację i modułowość – centra danych muszą stosować optymalnie dobrane zasilacze UPS. Istotne są np. modele modułowe zasilacze, których budowa zapewnia skalowanie mocy wraz ze wzrostem organizacji. Dzięki temu data center jest bardziej elastyczne, ale jednocześnie optymalizuje koszty użytkowania systemu zasilania gwarantowanego. Obecnie najlepszym standardem, który stosują nowoczesne centra danych, jest cały system zasilania, który składa się z dedykowanej instalacji elektrycznej, zasilaczy awaryjnych (UPS), układów samoczynnego załączania rezerwy zasilania, agregatów prądotwórczych, narzędzi monitoringu i zarządzania oraz systemu dystrybucji napięcia w szafach serwerowych (PDU). W kontekście zasilania obiektu data center nie wystarczy, że podłączenie serwera w szafie rack do listwy zasilającej, nastąpi jego uruchomienie. Listwa zasilająca w szafie rack to efekt końcowy całej instalacji elektrycznej centrum danych. Raz podłączony sprzęt nie może stracić zasilania bez świadomej ingerencji człowieka. Dlatego warto pamiętać o tym, że każdy pracujący w serwerowni element powinien być podłączony do przynajmniej dwóch niezależnych źródeł zasilających. Oczywiście w każdym data center może zdarzyć się awaria będąca zwykle efektem pracy w ekstremalnych warunkach. Na szczęście, projektując system zużycia energii w data center, możemy zastosować inteligentne rozwiązania, które minimalizują ryzyko wystąpienia awarii i dodatkowo poprawiają wydajność zużycia energii.

PDU a iPDU – jakie są różnice?

Aby w pełni zrozumieć, jak zoptymalizować wydajność zużycia energii w data center, należy dobrze poznać pojęcia PDU (listwa zasilająca – Power Distribution Unit) oraz iPDU (inteligentna listwa zasilająca – Intelligent Power Distribution Unit). Podstawowym zadaniem takich listew jest dostarczanie energii do wielu urządzeń oraz dystrybucja mocy. Listwa zasilająca to wysoce profesjonalny element systemu zasilania data center – możliwe jest np. dopasowanie do potrzeb klienta pod względem liczby gniazd elektrycznych oraz ich typów dostępnych na listwach. Inteligentne listwy zasilające umożliwiają podłączenie czujników środowiskowych, dzięki czemu możliwe jest dokonywanie dokładnych pomiarów warunków panujących w serwerowni w czasie rzeczywistym.

Zastosowanie inteligentnych listew zasilających to:

  • dostarczanie energii do wielu urządzeń jednocześnie,
  • dystrybucja mocy,
  • zdalny monitoring prądu, napięcia, mocy, współczynnika mocy, zużycia energii,
  • pomiary warunków środowiskowych w szafie rack,
  • zdalne zarządzanie listwami zasilającymi i gniazdami.

Można powiedzieć, że listwa zasilająca PDU to ostatnie ogniwo łańcucha zasilania obciążeń IT w data center. Nie generuje mocy, rozdziela ją jednak z dostępnego źródła. Monitoruje, zarządza i steruje zużyciem energii w data center i może być zarządzania zarówno przez sieć lokalną, jak i zdalnie. Listwa PDU jest odporna na wysokie temperatury i jest w stanie obsłużyć nieustannie zmieniające się wymagania. Trzeba podkreślić, że wymagania te cały czas rosną – wzrastają dynamika i złożoność środowisk data center, konieczne jest ciągłe podnoszenie dostępności przy jednoczesnym obniżaniu kosztów i zwiększaniu efektywności. Rośnie zapotrzebowanie na wyższą gęstość mocy zasilania szaf rack i ogólne wymagania dotyczące zużycia energii w data center. Zarówno podstawowe PDU, jak i inteligentne listwy zasilające iPDU zapewniają niezawodną dystrybucję energii do krytycznych urządzeń w szafie rack. IPDU oferują jednak funkcje, które wykraczają poza dystrybucję zasilania sprzętu w data center. Wraz ze wzrostem dynamiki i złożoności data center rośnie więc zastosowanie IPDU. Eksperci twierdzą, że do roku 2023 globalna wartość rynku listew iPDU może osiągnąć nawet 2,01 miliarda dolarów.

Dlaczego warto wybrać inteligentne listwy zasilające IPDU

Data center to wyjątkowo delikatne środowisko. Jak wspomniano wcześniej, zasilanie i wydajność zużycia energii w data center to często kwestie problematyczne, będące sporym wyzwaniem. Inteligentne listwy zasilające pozwalają precyzyjnie sterować zasilaniem, dzięki czemu spada zagrożenie przeciążenia oraz utraty danych. Zmniejsza się też pobór energii. IPDU daje możliwość sekwencyjnego uruchamiania poszczególnych gniazd, a także tworzenia grup gniazd, nawet jeśli należą do kilku różnych listew zasilających. Montaż jest niezwykle prosty, a parametry środowiskowe możesz monitorować w szafach rack. Inteligentna listwa IPDU to także możliwość definiowania nie-krytycznych urządzeń, które w razie awarii mogą zostać natychmiast wyłączone, oraz definiowania wartości krytycznych, po osiągnięciu których system wygeneruje alarm. IPDU umożliwia też podłączenie kamery internetowej oraz współpracę z inteligentnym systemem monitoringu zasobów. Dodatkowo funkcja uruchamiania kolejnych gniazd na listwie zabezpiecza sieć po włączeniu listwy IDPU. Takie rozwiązanie doskonale się sprawdza, gdy np. dochodzi do powtórnego uruchomienia listwy bez nadzoru, np. wtedy, gdy wystąpi awaria.

Jak wybrać listwę zasilającą PDU lub IPDU?

Wszystko zależy od tego, jakie masz wymagania odnośnie zużycia energii w data center i monitorowania / zarządzania zasilaniem. Warto też zastanowić się, w jakim położeniu chcesz zainstalować listwę zasilającą. Sprawdź, czy nie ma ograniczeń związanych z dostępnym źródłem zasilania. Nie we wszystkich obiektach jest możliwość wyboru źródła zasilania szafy rack. Gdy znasz zapotrzebowanie na moc, będziesz w stanie określić minimalne zasilanie wymagane przez sprzęt w szafie serwerowej i prawidłowo określić konfigurację zasilania listwy IPDU. Aby idealnie dopasować listwę zasilającą do potrzeb Twojej infrastruktury, sprawdź nasz konfigurator listew PDU – to prawdopodobnie największa na świecie wyszukiwarka listew PDU, w której sprawdzisz ponad 1000 modeli wiodących producentów.

Podsumowanie

Jeśli chcesz, aby wydajność zużycia energii w Twoim centrum danych była na najwyższym poziomie, spełniając wymagania nieustannie zmieniającego się środowiska IT, musisz prędzej czy później wyposażyć je w zaawansowane technologicznie elementy systemu zasilania. Jednym z takich elementów, wspierających maksymalną wydajność i jednocześnie optymalizację kosztów, jest inteligentna listwa zasilająca IPDU. Coraz więcej firm decyduje się na właśnie takie rozwiązanie, mając świadomość korzyści, jakie przynosi, zarówno krótko-, jak i długofalowo. Inteligentna listwa zasilająca z opcją zdalnego zarządzania oznacza możliwość podejmowania lepszych decyzji w krótszym czasie, a także bardziej efektywne planowanie wydajności. IPDUmaksymalizuje czas uptime i poprawia dostępność data center. Zwiększa też produktywność personelu, głównie dzięki możliwości zdalnego zarządzania. Jeśli chcesz przenieść swoje data center na nowy poziom produktywności i masz pytania dotyczące inteligentnych listew zasilających, zapraszamy do kontaktu!

Poprzedni wpis
Następny wpis
Marek Gudaniec
CEO Artha Media Group. Od 1994r. związany z branżą IT. Doświadczony specjalista w zakresie tworzenia zaawansowanych rozwiązań dla działów IT.
Inne wpisy
Kompetencje potwierdzone satysfakcją Klientów

Pin It on Pinterest