Aby wybrać UPS, który spełni nasze oczekiwania, musimy zadać sobie kilka kluczowych pytań i ustalić newralgiczne aspekty: jaka moc jest konieczna do zasilenia sprzętu, ile urządzeń będzie podpiętych do UPS, jaki jest główny cel korzystania z UPS w mojej infrastrukturze? Odpowiedzi na te pytania pozwolą na dobór idealnie dopasowanego urządzenia do Twoich potrzeb.
Kluczowe parametry UPS
Moc urządzenia: Jest to kluczowy parametr przy wyborze UPS, dlatego
Czas przełączenia: Aby zapewnić nieprzerwaną pracę urządzenia, czas przełączenia powinien być możliwie jak najkrótszy. Optymalna wartość powinna mieścić się w przedziale od 10 do 20 ms, ale warto pamiętać, że im krótszy czas przełączania, tym większa gwarancja na nieprzerwaną pracę podpiętych urządzeń. W infrastrukturach, które nie mogą pozwolić sobie na choćby najmniejszy ułamek sekundy bez zasilania awaryjnego (np. w przypadku krytycznych serwerów czy urządzeń medycznych), najlepiej sprawdzą się rozwiązania typu UPS on-line.
Czas podtrzymywania akumulatorowego: Głównym zadaniem zasilacza jest podtrzymywanie pracy podłączonych urządzeń w czasie przerwy w dostawie prądu – należy przy tym pamiętać, że czas ten jest ograniczony przez pojemność akumulatorów. Im większa pojemność UPS, tym dłuższy czas podtrzymania działania urządzenia. Zwykłe UPS pozwalają na podtrzymanie urządzeń od kilku do kilkunastu minut. Infrastruktury o krytycznym znaczeniu wymagają często znacznie większej niezawodności i dłuższego czasu podtrzymywania.
Liczba i typ gniazd wyjściowych: Do UPS nie należy podłączać żadnych form rozgałęźników – wyjątkek stanowią UPSy dedykowane do pracy z listwami PDU. Dlatego też warto wybrać model, który ma odpowiednią liczbę chronionych gniazd wyjściowych, do których zostaną podłączone urządzenia.
Złącza i oprogramowanie monitorujące: Najprostsze zasilacze nie posiadają żadnych dodatkowych złącz i oferują tylko diodową lub dźwiękową sygnalizację stanu pracy. Modele wyposażone w port komunikacyjny z oprogramowaniem pozwalają na sprawdzenie na komputerze lub też przez Internet, stanu pracy zasilacza, kondycji akumulatorów oraz poziomu naładowania
Wymiana akumulatorów: Ogniwa zamontowane w zasilaczu ulegają zużyciu zwykle po około 500 cyklach ładowania, czyli należy je wymienić co 3-5 lat. Przed zakupem warto wybrać zasilacz, który pozwoli na samodzielną wymianę ogniw, bez konieczności wizyty w specjalistycznym serwisie. Funkcjonalnym i przydatnym dodatkiem jest zakupienie urządzenia zwanego bypassem, który umożliwi nam wymianę baterii bez przerwy w zasilaniu podłączonych urządzeń.
Gwarancja: Dobry zasilacz awaryjny jest objęty długoletnim okresem gwarancyjnym. Warto jednak wiedzieć, że wielu producentów daje gwarancję liczoną od terminu produkcji, a nie sprzedaży. To poważna pułapka, która może być kosztowna w skutkach, dlatego zawsze upewniaj się, ile wyniesie faktyczna gwarancja wybranego przez Ciebie urządzenia. Warto również upewnić się, czy gwarancja dotyczy akumulatorów, czyli serca UPS, czy samego zasilacza – w praktyce gwarancja akumulatorów bywa krótsza od gwarancji samych zasilaczy.