Dlaczego warto śledzić pobór energii w serwerowni?

Gwałtowny rozwój technologii jest nierozerwalnie związany ze zwiększeniem się poboru energii elektrycznej. Wzrosty cen energii nie napawają więc optymizmem – nie tylko zwykłych, domowych użytkowników, ale przede wszystkim większych graczy: od małych i średnich przedsiębiorstw oraz instytucji, aż po największe korporacje i zakłady przemysłowe. Optymalizacja kosztów ponoszonych przez firmy od wielu lat jest kluczowym wyzwaniem, jednak w ostatnim czasie ten proces uznaje się za naprawdę kluczowy.

Być może prowadzisz pełny rejestr urządzeń zasilanych elektrycznie i potrafisz zsumować ich moc znamionową. Niestety, nawet jeśli tak jest, nie oznacza to, że możesz spać spokojnie. Okazuje się bowiem, że tabliczki znamionowe starych urządzeń niekoniecznie pokrywają się z rzeczywistością: w gruncie rzeczy konkretne urządzenia pobierają znacznie więcej prądu, niż powinny. Im większą infrastrukturą zarządzasz, tym większy jest jej pobór mocy – nie tylko dzięki sumie poboru wszystkich urządzeń, ale także ze względu na czynnik, który wciąż jest bagatelizowany: im więcej urządzeń, tym więcej generowanego przez nie ciepła, a więc większa moc potrzebna do ich schłodzenia. I tak koło się zamyka. Zarządzanie energią, które kiedyś było stosunkowo łatwym zadaniem, dziś wymaga inteligentnych i zaawansowanych rozwiązań. Co więcej, odpowiedzialna konsumpcja energii jest istotna nie tylko z powodów ekonomicznych, ale również ze względu na strategie zrównoważonego rozwoju.

Szczęśliwie producenci rozwiązań IT wiedzą o tym i stale rozwijają bazę rozwiązań, których zadaniem ma być skuteczne zarządzanie energią w serwerowni, ale nie tylko. Zdecydowana większość z nich opiera się o serię akcesoriów i urządzeń peryferyjnych, takich jak np. czujniki do monitoringu środowiska czy kontrolery, ale także o zaawansowane jednostki dystrybucji zasilania, czyli popularne listwy PDU.

Monitoring poboru energii – kluczowe korzyści:

  • Oszczędność energii
  • Dostępność
  • Kontrola i optymalizacja kosztów

Poprzedni wpis
Marek Gudaniec
CEO Artha Media Group. Od 1994r. związany z branżą IT. Doświadczony specjalista w zakresie tworzenia zaawansowanych rozwiązań dla działów IT.
Inne wpisy
Kompetencje potwierdzone satysfakcją Klientów

Pin It on Pinterest