Dlaczego zarządzanie infrastrukturą sieciową jest ważne?
Duża konkurencja oraz potencjalna utrata klientów, wymuszają na firmach działanie w modelu 24x7x365, z dostępnością aplikacji czy też usług sieciowych bliską 100%. Dlatego też większość firm nie może sobie pozwolić na jakiekolwiek przestoje czy awarie związane z pracą aplikacji czy też działaniem sieci. Utrzymanie dostępności świadczonych usług na tak wysokim poziomie jest bardzo kosztowne, gdyż bardzo często oznacza dodatkowe inwestycje – zarówno w sprzęt, jak i specjalistów IT.
Jednym z tańszych sposobów utrzymania dostępności usług na wysokim poziomie jest stały monitoring oraz kontrola pracy urządzeń sieciowych, analiza ruchu w sieci, wykrywanie oraz szybkie usuwanie powstałych awarii. Oprogramowanie zarządzające i monitorujące pracę sieci, wzbogacone o rozwiązania sprzętowe (np. serwery konsolowe) pozwala na stworzenie doskonałego narzędzia do kontroli i utrzymania sieci w ruchu.
Główne zalety monitorowania sieci
- Zawsze 1 krok przed awarią: szybko wyłapuj błędy, problemy z konfiguracją i czynniki środowiskowe, które mogą przyczyniać się do problemów z siecią. Wdrożenie monitorowania sieci może zapewnić widoczność, której potrzebujesz, aby wyprzedzić potencjalne problemy – umożliwia śledzenie i monitorowanie danych o wydajności sieci w trybie na żywo, zawsze w prostym i czytelnym interfejsie.
- Szybsze rozwiązywanie problemów: monitorowanie sieci może pomóc w ograniczeniu występowania przestojów. Niezależnie od tego, czy jest to błąd konfiguracji, czy problemy związane z ruchem w sieci, może pomóc w szybkiej identyfikacji błędów i przerw w wydajności dzięki mapom sieci na żywo i metrykom wydajności.
- Zmniejszenie złożoności: dzięki innowacjom technologicznym i wzrostowi liczby urządzeń podłączonych do sieci, nowoczesne przedsiębiorstwa w dużym stopniu polegają na stabilności sieci. Usługi zależne od Internetu mogą obejmować dostawców usług internetowych, dostawców usług IaaS, SaaS, sieci CDN, VPN i inne. Każda z tych usług działa przez Internet, co sprawia, że Twoja sieć jest wyjątkowo podatna na wahania wydajności, problemy z routingiem i tak dalej. Właściwy wgląd w sieć już na wczesnym etapie może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia potencjalnych błędów.
Funkcje narzędzi do monitorowania sieci
Narzędzia do monitorowania sieci oferują pięć podstawowych funkcji:
- Odkrywanie: abyś szybko i łatwo mógł znaleźć urządzenia w swojej sieci
- Mapowanie: aby graficznie zwizualizować Twoją sieć
- Monitorowanie: abyś mógł mieć oko na swoją sieć i wiedział o wszystkim, co istotne
- Powiadamianie: aby otrzymywać alerty o awarii urządzeń lub problemach z siecią
- Raportowanie: pozwala na realizację umów SLA z raportowaniem w czasie rzeczywistym
Rozwiązania do monitorowania pracy sieci wykorzystują standardowe protokoły, takie jak SNMP, IP i TCP do odpytywania urządzeń sieciowych i serwerów oraz wysyłania zaktualizowanych danych o wydajności w czasie rzeczywistym. Rozwiązania te zapewniają również monitorowanie sieci wielu dostawców, które skaluje się i rozszerza wraz z rozwojem sieci. Oferują monitorowanie dostępności sieci, wizualizację ścieżek krytycznych, funkcje inteligentnego mapowania, analizę wydajności i zaawansowane funkcje alarmowania.