Zarządzanie zasilaniem - Systemy Zarządzania IT

Zarządzanie zasilaniem - Systemy Zarządzania IT

Na system zarządzania zasilaniem składa się zestaw narzędzi umożliwiających monitorowanie: prądu (A), napięcia (V), mocy (W, VA), współczynnika mocy [PF], a zwłaszcza zużycia energii (kWh), generowanych kosztów oraz ich trendów w poszczególnych obszarach przedsiębiorstwa – od centrum danych, przez węzły sieciowe, po centra zapasowe i zdalne lokalizacje.

Dlaczego zarządzanie zasilaniem jest ważne? Odpowiedz jest bardzo prosta – koszt energii elektrycznej stał się bardzo istotną częścią składową całkowitego kosztu utrzymania (TCO) infrastruktury IT, a ogromny wzrost zapotrzebowania na energię wynika ze zmian, jakie nastąpiły wraz z postępem technicznym w sektorze IT.

Odpowiedzialna konsumpcja energii w centrum przetwarzania danych jest tylko jednym ze sposobów, w jaki organizacja może wygenerować oszczędności, a co za tym idzie – zmniejszyć swoje koszty operacyjne.

Sprawny system zarządzania zasilaniem umożliwia natychmiastowe powiadamianie o zdarzeniach oraz skuteczną i szybką reakcję zespołu IT na niepożądane zjawiska w tym obszarze.

Rozwiązania zwiększające efektywność zarządzania zasilaniem

PDU – Inteligentne Listwy Zasilające to najlepszy sposób na bezpieczną i zdalną kontrolę nad mocą Twojego Data Center. Niezastąpiony element każdej szafy rackowej. Szereg funkcjonalności zwiększających bezpieczeństwo pracy, zdalny restart urządzeń, monitorowanie gniazd, gotowość do podpięcia czujników środowiskowych oraz bogaty wybór gniazd na listwach – te cechy zapewnią znalezienie idealnego rozwiązania dla potrzeb każdego centrum danych.

Zasilacze awaryjne UPS zabezpieczają podłączone urządzenia przed krótkotrwałym zanikiem napięcia, przełączając w takiej sytuacji całą, stworzoną za nim sieć elektryczną w stan podtrzymania bateryjnego, którego czas określa polityka bezpieczeństwa.

Ponad to urządzenia UPS umożliwiają monitorowanie zużycia energii elektrycznej, generowanie raportów jej zużycia, jak i obliczanie jej kosztów. Zaawansowana jednostka UPS jest w stanie odczytać komunikaty wysyłane przez listwy PDU, a nawet na nie zareagować, jeśli zostanie odpowiednio skonfigurowana.

Przełączniki Źródeł Zasilania zapewniają redundancję urządzeniom IT wyposażonym tylko w jeden zasilacz. Sam przełącznik zasilany jest z dwóch różnych, niezależnych źródeł energii i w przypadku awarii podstawowej linii zasilania, przełącza wszystkie podpięte do niego urządzenia na drugie źródło. Próbkowanie prądu z prędkością 4800 razy na sekundę zapewnienia bezpieczne przełączenie transferu w ciągu 4 do 8 ms, co gwarantuje nieprzerwaną, stabilną pracę podłączonych urządzeń.

Oprogramowanie Power IQ pozwala na scentralizowanie monitoringu i zarządzania zasilaniem wszystkich elementów infrastruktury IT znajdujących się w centrum danych. Dodatkowo umożliwia również monitoring parametrów środowiskowych takich, jak: temperatura, wilgotność, woda, czy przepływ powietrza. Oprogramowanie może współpracować z produktami wielu firm – Raritan, Legrand, APC, Avocent, Vertiv, Baytech, Eaton, Emerson, Geist, HP, Knurr, Liebert, Rittal, czy Server Tech.

Powyższa grupa produktów oparta jest o rozwiązania firm:

Raritan

Legrand

Vertiv

Sunbird