Technologie Open Source - Systemy Zarządzania IT

Technologie Open Source - Systemy Zarządzania IT

Open Source to oprogramowanie tworzone w modelu otwartego źródła, dzięki czemu praktycznie każdy może brać udział w jego powstawaniu. Rozwiązania tego typu stały się bardzo popularne i są już powszechnie stosowane w większości organizacji. Tak ogromny wzrost popularności technologii Open Source związany jest przede wszystkim z tym, że dają one możliwość sporej redukcji kosztów – nawet do 70%, w porównaniu do tradycyjnego oprogramowania. Inną bardzo istotną cechą tych rozwiązań jest ich elastyczność, wydajność, stabilność oraz niezawodność uzyskana dzięki zaangażowaniu tysięcy programistów.

Firmy specjalizujące się w komercyjnych rozwiązaniach Open Source, dla przykładu Red Hat, rozwijają społecznościowe wersje swoich produktów. W produktach tych testowane są najnowsze rozwiązania oraz pomysły programistów. Wersje w pełni przetestowane oraz stabilne przenoszone są do wersji komercyjnych (Fedora -> Red Hat czy JBoss.org -> JBoss.com). Model ten pozwala na bardzo dynamiczny rozwój technologii, nieporównywalny z możliwościami jakiejkolwiek innej, pojedynczej firmy.

Od roku 2016 ponad 50% oprogramowania kupowanego przez firmy (bazy danych, systemy operacyjne), stanowią technologie Open Source (Źródło: Future of Open Source – badania spółek analitycznych The 451 Group oraz North Bridge).

Otwarty kod i profesjonalne usługi na najwyższym poziomie

Red Hat Enterprise Linux to inteligentne listwy, których głównym zadaniem jest umożliwienie zdalnego włączenia, wyłączenia bądź resetu podłączonego urządzenia. Pozwalają one również na dokładny pomiar poboru mocy przez poszczególne gniazdo jak i całą listwę. Jest to szczególnie przydatne przy kontroli i pomiarze zużycia energii. W razie nieprzewidzianej awarii zasilania, nie pozwalają na jednoczesne uruchomienie wszystkich urządzeń znajdujących się w szafie RACK – każde urządzenie uruchamiane jest sekwencyjnie co ściśle ustalony czas, np. 10 sekund.

JBoss, to inteligentne listwy, których głównym zadaniem jest umożliwienie zdalnego włączenia, wyłączenia bądź resetu podłączonego urządzenia. Pozwalają one również na dokładny pomiar poboru mocy przez poszczególne gniazdo jak i całą listwę. Jest to szczególnie przydatne przy kontroli i pomiarze zużycia energii. W razie nieprzewidzianej awarii zasilania, nie pozwalają na jednoczesne uruchomienie wszystkich urządzeń znajdujących się w szafie RACK – każde urządzenie uruchamiane jest sekwencyjnie co ściśle ustalony czas np. 10 sekund.

Euro Linux, to inteligentne listwy, których głównym zadaniem jest umożliwienie zdalnego włączenia, wyłączenia bądź resetu podłączonego urządzenia. Pozwalają one również na dokładny pomiar poboru mocy przez poszczególne gniazdo jak i całą listwę. Jest to szczególnie przydatne przy kontroli i pomiarze zużycia energii. W razie nieprzewidzianej awarii zasilania, nie pozwalają na jednoczesne uruchomienie wszystkich urządzeń znajdujących się w szafie RACK – każde urządzenie uruchamiane jest sekwencyjnie co ściśle ustalony czas np. 10 sekund.

Powyższa grupa produktów oparta jest o rozwiązania firm:

EuroLinux