Monitoring środowiska IT - Pełna kontrola nad infrastrukturą

Monitoring środowiska IT - Pełna kontrola nad infrastrukturą

Monitoring parametrów środowiska w serwerowni stał sie bardzo istotnym czynnikiem wpływającym bezpośrednio na całkowity koszt utrzymania infrastruktury, jak i żywotności pracującego w nim sprzętu IT. Czujniki środowiska są w stanie wykryć i ostrzec nas o potencjalnych zagrożeniach, takich jak np. zbyt wysoka temperatura powietrza w serwerowni czy pojawienie się wody. Można je podłączyć bezpośrednio do inteligentnych listew zasilających iPDU lub do specjalnych dedykowanych urządzeń, takich jak kontroler środowiskowy serii SRC firmy Raritan.

Główne zastosowania

  • Monitoring parametrów środowiskowych w serwerowni w czasie rzeczywistym
  • Monitoring wizyjny wnętrza serwerowni lub poszczególnych szaf Rack (kamery USB)
  • Stanowi bramę dla Inteligentnego Zarządzania Zasobami AMT/AMS
  • Wraz z oprogramowaniem Raritan Power IQ oraz Raritan dcTrack, tworzy kompleksowe rozwiązanie do zarządzania i monitoringu data center.

Inteligentne kontrolery stają się centralnym punktem sieci monitoringu środowiska, agregującym informacje pobierane z czujników rozmieszczonych w kluczowych punktach serwerowni. Pozwalają na monitorowanie takich parametrów, jak temperatura, wilgotność, woda, przepływ powietrza, dym, czy otwarcie/zamknięcie drzwi szafy Rack.

Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Ogrzewnictwa, Chłodnictwa i Klimatyzacji (ASHRAE) zaleca dokonywanie pomiarów zimnego powietrza dostarczanego do szaf rackowych. Pomiarów tych powinno dokonywać się w dolnej, środkowej oraz górnej części szafy Rack. Raritan SRC, jako serce systemu monitorowania warunków środowiskowych, jest idealnym rozwiązaniem do tego typu aplikacji.

Raritan SRC to urządzenie niewielkich rozmiarów (tylko 1U), działające jako brama SNMP. Wyposażone jest w porty RJ-45 do podłączenia czujników środowiskowych oraz port RJ-45 do obsługi AMS. Dodatkowo posiada również porty USB pozwalające np. na podłączenie kamery internetowej, dzięki czemu możemy zdalnie obserwować wnętrze serwerowni.

Rozwiązanie SRC doskonale współpracuje z oprogramowaniem Power IQ monitorującym zasilanie oraz systemem do wizualizacji, planowania i monitoringu Data Center – dcTrack.

Czujniki środowiskowe rozmieszczone w Data Center robią pomiary aktualnych warunków pracy zarówno dla urządzeń rackowych, jak i znajdujących się poza szafami, np. dla wolnostojących UPS-ów. Dzięki nim wielkości fizyczne w naszym Data Center, takie jak temperatura czy wilgotność, zamieniane są na dane cyfrowe, które następnie możemy odczytać w połączonym z czujnikami kontrolerze SRC lub PDU (jak na obrazku poniżej).

Czujniki są w stanie na żywo śledzić dowolny parametr środowiskowy i poinformować zdalnie, za pośrednictwem SRC, wskazany personel IT, o zdarzeniu przekroczenia zadanych progów alarmowych, kiedy tylko do tego dojdzie. Wyposażeni w odpowiednie typy czujników, jesteśmy w stanie uczulić nasze centrum danych na pojawianie się w jego obszarze niepożądanych zjawisk i zachowań. Pozwala to w dużym stopniu na wdrożenie bardziej rygorystycznej polityki bezpieczeństwa w obszarze IT. Przede wszystkim jednak zapewnia bezpieczną pracę naszych maszyn produkcyjnych i spokojniejszy sen personelowi IT, bo jak wiadomo licho nie śpi, a administrator musi. W każdej chwili teoretycznie w naszej serwerowni może się wydarzyć coś niepożądanego. Błyskawicznie wysłana do personelu IT, precyzyjna informacja, o takim zdarzeniu, może okazać się kluczowa w takiej sytuacji.

Oprogramowanie Power IQ powstało z myślą o odbiorcach, którym monitoring na poziomie PDU lub SRC już nie wystarcza: posiadających wiele urządzeń i punktów monitorujących, które wymagają centralnego widoku, pojedynczego logowania lub wyższych standardów bezpieczeństwa. Każdy powód jest dobry, gdyż Power IQ daje użytkownikom większe możliwości nadzoru i znacznie usprawnia pracę zespołów IT w obszarze monitoringu środowiska i zarządzania zasilaniem. Wyświetlanie mocy i stanu środowiska w obszarze IT, pojemności i zużycia energii, usług pogodowych, map oraz wideo jest teraz możliwe w jednej aplikacji. Monitoruj alarmy progowe temperatury i trendów przy pomocy Power IQ w celu bezpiecznego zarządzania warunkami środowiskowymi.

Powyższa grupa produktów oparta jest o rozwiązania firm:

Raritan